734 445 555 (pracovní dny 7-21 hod) Kontakty Sledování zásilky

5. 7. 2021

Kam na dovolenou? Aktuální informace k cestování.

Nezařazené

Řešíte program na léto, kam na dovolenou nebo alespoň kam na výlet? Cestovní ruch je jedno z těch odvětví, kterým pandemie otřásla nejvíce. S cestováním je to letos komplikovanější než předchozí roky. Nikdo nemohl plánovat letní dovolenou dopředu. Letoviska ale hlásí volné kapacity a země s menším výskytem koronaviru otevírají své hranice a snaží se nalákat turisty.

Během roku nikdo neplánoval first minute dovolenou, cestovní kanceláře hlásí, že last minute slevy nebudou letos tak zásadní. Pandemie pořádně kartami cestování zamíchala. A v cestovním ruchu se počítá, že změny zůstanou natrvalo. Sociologové a jiní odborníci odhadují, že se lidé budou vyhýbat přelidněným místům, že budou více cestovat více po České republice a individuálně, respektive v malých skupinkách. Už od minulého roku markantně vzrostl např. prodej obytných vozů nebo jacht. 

Léto je ale tady, teploty jsou ideální tak akorát na koupání a slyšíme, jak nás k sobě moře volá i na dlouhé kilometry. Destinace hlásí volné kapacity a mnoho zemí rozvolnilo podmínky vstupu, protože čísla nakažených jsou příznivá. Mnoho z nás podstoupilo očkování, což je zelená pro cestování. Stav jednotlivých zemí se ale může rapidně změnit, proto je nejlepší vybírat dovolenou na poslední chvíli. Rozhodnout se a jet.

Jaké jsou aktuální podmínky vstupu do jednotlivých zemí?

Aktuální informace hledejte na webu Ministerstva zahraničních věcí České republiky. V tomto článku uvedeme aktuální stav vybraných oblíbených destinací. Doporučujeme však informovat se vždy aktuálně před odjezdem, zda se podmínky vstupu čerstvě nezměnily. A protože je úřední jazyk trošku složitější k porozumění, dali jsme si tu práci, abychom jej pro vás přepsali stravitelně.

Chorvatsko

Chorvatsko je momentálně země s nízkým rizikem nákazy.
Pro vstup do Chorvatska potřebujete jedno z následujících potvrzení o bezinfekčnosti:

  • negativní PCR test – ne starší než 72 hodin
  • negativní antigenní test – ne starším než 48 hodin
  • potvrzení o prodělání nemoci covid-19 v posledních 180 dnech
  • doklad o očkování (Chorvatsku stačí v některých případech pouze první dávka očkování, více informací naleznete zde)
  • pokud nemáte ani jedno z výše uvedených, stačí prohlášení, že se ihned po příjezdu necháte testovat a setrváte v karanténě až do doby, než dostanete výsledky testu 

Itálie

Itálie momentálně patří mezi zelené země, země s nízkým rizikem nákazy.
Na cestu do Itálie je potřeba splnit tři podmínky: 

  • certifikát v digitální či papírové podobě, a to buď o ukončeném očkování (min. 14 dní před příjezdem) nebo o prodělaném onemocnění nebo o provedeném testu (děti do 6 let nepotřebují). Tento test pak platí po celou dobu vašeho pobytu.
  • před odjezdem musíte vyplnit digitální PLF formulář. Nezletilé děti nepotřebují vlastní formulář, mohou být uvedeny ve formuláři doprovázející osoby.
  • po příjezdu do Itálie se mají cestující nahlásit na místní zdravotnické zařízení ASL. Před odjezdem si zadejte do Google vyhledávače heslo „ASL“ a místo svého pobytu. Ukáže vám ty nejbližší. 

Řecko

Řecko patří mezi země se středním rizikem nákazy.
Nejpozději do půlnoci řeckého dne (tj. 22:59 h. našeho času) před odletem musí každý cestující starší 18 let vyplnit formulář PLF (Passenger Location Form). Tady je potřeba vyplnit všechna plánovaná místa pobytu včetně kontaktů a také kontakt na osobu v případě nákazy. Na základě formuláře vám bude vygenerován QR kód, kterým se musíte prokázat na palubě letadla nebo při překročení hranic Řecka. Formulář je bohužel v angličtině.
Každý starší 12 let (včetně) se musí prokázat dokladem o bezinfekčnosti, a to některým z následujících:

  • dokladem o očkování (od druhé dávky očkování musí uplynout doba minimálně 14 dnů)
  • potvrzením o negativním PCR testu – ne starším než 72 hodin
  • potvrzením o negativním antigenním testu – ne starším než 48 hodin
  • potvrzením o prodělání nemoci covid-19 v posledních 180 dnech

Všechny uvedené dokumenty musí být vystaveny v anglickém, francouzském, německém, italském, španělském nebo ruském jazyce.
Na řeckých hranicích mohou být navíc cestující vyzváni, aby podstoupili antigenní test. Odmítnutí by znamenalo, že vás do země nepustí.

Bulharsko

Bulharsko se řadí mezi zelené země, země s nízkým rizikem nákazy.
Do Bulharska nepotřebujete od 1. července ŽÁDNÉ potvrzení o bezinfekčnosti. Platí to pro dospělé i pro děti. Výjimka by nastala pouze tehdy, že byste se v některé zemi, kterou projíždíte, zdrželi déle, než je potřeba k pouhému tranzitu, tj. projetí země.

Rakousko

Rakousko momentálně patří mezi zelené země, země s nízkým rizikem nákazy.
Pro vstup do Rakouska budete potřebovat jeden z následujících dokumentů o bezinfekčnosti:

  • dokladem o kompletním očkování
  • potvrzením o prodělání nemoci covid-19 v posledních 180 dnech
  • potvrzením o negativním PCR testu – ne starším než 72 hodin
  • potvrzením o negativním antigenním testu – ne starším než 48 hodin

Pokud se prokazujete některým z testů, je vaší povinností při pobytu v Rakousku podstoupit PCR test každých 72 hodin a antigenní test každých 48 hodin.

Od července je také k dispozici digitální EU certifikát, nástroj EU pro občany členských zemí, kde můžete mít zaevidovány všechny vaše dokumenty a potvrzení spojená s covidem. Je ve všech jazycích členských států. Více informací najdete zde.
Výše zmíněná pravidla platí pro občany ČR, kteří cestují z území ČR nebo jiné málo rizikové země. Pokud dny před příjezdem do kterékoliv země pobýváte v zemi s vyšším výskytem, budou se na vás vztahovat stejná pravidla jako pro občany země, ze které cestujete.
Při cestování vlastní dopravou, což je v současné situaci považováno za bezpečnější, po vás většina tranzitních států (tj. státy, kterými projíždíte) nebude potvrzení o bezinfekčnosti vyžadovat, pokud prokážete, že cestujete jinam. Prokážete se např. fakturou o ubytování. Také byste měli mít dostatek pohonných hmot, abyste zemí projeli bez zastávky. 
Mějte u sebe dostatek roušek, na některých místech je určitě budete potřebovat.

A jaké jsou podmínky pro přicestování zpátky do ČR?

Pokud se vám to doteď zdálo moc jednoduché, nevěšejte hlavu. Potřebujete se totiž zajistit důkazy i na cestu zpět domů. ČR klasifikuje 5 kategorií zemí do barev podle toho, jaké je riziko nákazy covidem-19 v té které zemi: zelená, oranžová, červená, tmavě červená a černá.

Zelené země (země s nízkým rizikem nákazy)

Při cestování ze zelené země zpět do České republiky se jako občan ČR nepotřebujete ničím prokazovat, hranice domů překročíte stejně jako před pandemií. 
Mezi zelené země aktuálně patří: Albánie, Austrálie, Baleárské ostrovy (Španělsko), Bulharsko, Estonsko, Finsko, Francie, Hongkong, Chorvatsko, Island, Itálie, Izrael, Japonsko, Korejská republika, Libanon, Lichtenštejnsko, Litva, Lucembursko, Macao, Madeira (Portugalsko), Maďarsko, Malta, Německo, Norsko, Nový Zéland, Polsko, Rakousko, Rumunsko, San Marino,  Severní Makedonie, Singapurská republika, Slovensko, Srbsko, Thajsko, Tchaj-wan, USA, Vatikán.   

Oranžové země (země se středním rizikem nákazy)

Při návratu z oranžové země musíte před vstupem do ČR vyplnit online Příjezdový formulář, který se táže na osobní údaje, zemi, kterou jste navštívili, dopravní prostředek, jakým jste se dopravili a místo pobytu v ČR dalších 14 dnů. Pokud cestujete vlastní dopravou, stačí vám do 5 dní po návratu postoupit antigenní nebo PCR test.
Pokud cestujete hromadnou dopravou, je nutné se testovat před příjezdem v některém z testovacích center v destinaci, kam jste přicestovali. Akceptuje se PCR test ne starší než 72 hodin a antigenní test ne starší než 48 hodin. Pamatujte, že v zahraničí se necháváte testovat jako samoplátci. Vyskytují se i malé testovací stánky na ulicích, které jsou levné, neposkytují ale doklad, proto vyhledávejte pouze certifikované laboratoře.
Výjimka z testování platí pro ty, k teří se prokáží zprávou o prodělání covidu-19 v posledních 180 dnech nebo mají certifikát o plném očkování.
Oranžové země jsou: Andorra, Belgie, Dánsko, Irsko, Kypr, Lotyšsko, Monaco, Nizozemí, Portugalsko (vč. Azorských ostrovů), Řecko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko. 

Červené  a tmavě červené země (země s vysokým rizikem nákazy a velmi vysokým rizikem nákazy)

Před vstupem do ČR je také nutné vyplnit online Příjezdový formulář.
Tady už je postup trochu složitější, několikafázový. Je potřeba prokázat se před příjezdem negativním PCR testem (ne starším než 72 hodin) nebo antigenním testem (ne starším než 48 hodin). K tomu musíte podstoupit test po příjezdu (z červených zemí do 5 dní od příjezdu, z tmavě červených zemí nejdříve 5. den po příjezdu) a také je přikázána izolace od příjezdu až do obdržení negativního výsledku testu, který jste podstoupili po příjezdu.
Pro ty, kteří jsou očkovaní nebo mají potvrzení o prodělání choroby v posledních 180 dnech stačí, když co nejdříve po příjezdu podstoupí PCR test.
Červená země: Kanárské ostrovy
Tmavě červené země: Všechny ostatní státy, které nejsou uvedeny v některé jiné kategorii.

Černé země (země s extrémním rizikem nákazy)

Zásadní rozdíl oproti předchozím zemím je ten, že rezidenti z těchto zemí na naše území vůbec nesmí, pokud nejsou diplomaté nebo není jejich pobyt na našem území prokazatelně přínosný pro stát. Občané ČR a rezidenti se ale samozřejmě domů vracet mohou.
Při návratu je i tady samozřejmě potřeba vyplnit online Příjezdový formulář.
I v tomto případě je potřeba prokázat se před příjezdem negativním PCR testem (ne starším než 72 hodin) nebo antigenním testem (ne starším než 48 hodin). Po příjezdu však musíte absolvovat PCR testy dva. První do 24 hodin po návratu, druhý nejdříve 10. den po příjezdu. Je potřeba samoizolace až do doby, než dostanete výsledek všech testů.  
Černé země: Botswana, Brazílie, Eswatini (Svazijsko), Indie, Jihoafrická republika, Kolumbie, Lesotho, Malawi, Mosambik, Nepál, Peru, Tanzánie (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Zambie a Zimbabwe.

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho s přáteli:

Další články

Jak si vedou přepravci? Srovnání kurýrních společností.

21. 7. 2021

Jak si vedou přepravci? Srovnání kurýrních společností.

NezařazenéPřeprava mimo EURady a tipy

Srovnání přepravců. Výhody a nevýhody přepravních společností působících na českém trhu. Sestavili jsme pro vás stručný přehled.

Číst více
Kam na dovolenou? Aktuální informace k cestování.

5. 7. 2021

Kam na dovolenou? Aktuální informace k cestování.

Nezařazené

Řešíte program na léto, kam na dovolenou nebo alespoň kam na výlet? Cestovní ruch je jedno z těch odvětví, kterým pandemie otřásla nejvíce. S cestováním je to letos komplikovanější než předchozí roky. Nikdo nemohl plánovat letní dovolenou dopředu. Letoviska ale hlásí volné kapacity a země s menším výskytem koronaviru otevírají své hranice a snaží se […]

Číst více